Kozyatağı Diş Dolgusu 0554 118 8080

No Comments

Kozyatağı Diş Dolgusu 0554 118 8080

Kozyatağı Zirkonyum Diş 0554 118 8080 Kaplama Fiyatları 2018 2019 2020 2021 2022 2023 Doktoru Hekimi Adres Telefonu İletişim Hastanesi

Bu Yazıda Neler Var ?

Zirkonyum Kaplama Dişler

Zirkonyum Dişler Neden Daha Estetiktir ?

Zirkonyum Dişlerin Avantajları

Zirkonyum Dişlerin Zararları

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum Dişler Nasıl Yapılır ?

Zirkonyum Nedir ve Neden Önemlidir?

Diş ve diş sağlığı, günlük hayatta önem verilmesi gereken konulardır. İnsanların birçoğu dişlerin görüntüsünden, yapısından, renginden rahatsız olabiliyor. Farklı diş sorunlarından dolayı insanlar diş operasyonları geçiriyorlar. Günümüzde ise zirkonyum diş kaplama bu sorunlara teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile çözüm olacaktır. Zirkonyum, doku dostu olmasıyla bilinir ve yüksek gerilme direncine sahiptir. Gren çapının düşük olması ile de diş hekimlerin gözbebeğidir. Diş hekimlerin ihtiyaçlarını karşılayan zirkonyum, estetik, doku uyumu, sağlamlık ve doğallık konusunda günümüzde en yüksek kaliteye sahip bir alaşımdır. Diğer metallerin aksine zirkonyum hem basınca dayanıklı, hem rengin beyaz ve ışık geçirgenliğinin sahip olması nedeniyle ağız ortamında arka ve ön dişler için en uygun maddedir. Diş sağlığı için, estetik ve güzel dişlere sahip olma hayali için mükemmel bir alternatiftir. Zirkonyum ile teknoloji birleştiğinde ise sonuç görülmeye değerdir. Teknoloji sayesinde kusursuzca yapılan zirkonyum dişlerle rahatça gülümsemek için hiçbir sebep yoktur.

Zirkonyum Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Kalıtsal yapı renkleşme veya beyazlatma gibi bazı operasyonlardan sonuç alınamayan ileri düzeydeki renkleşmelerde (antibiyotikler, flor gibi) zirkonyum tedavisi uygulanır. Ayrık dişler, önceden kesilmiş dişler, metal destekli köprü veya kaplama olan, kırık dişlerin düzeltilmesinde de bu tedavi uygulanması önerilir. Rahatsız olunan daha birçok diş durumlarında; rengi ve yapısı konusunda çarpık ve eğrilik ya da aşırı madde kaybı olan dişlerde en iyi tedavi zirkonyum tedavisidir.

Zirkonyum Kaplama Dişler ve Avantajları

Zirkonyum Kaplama Dişler

Zirkonyum dişler gelişen teknolojiyle beraber diş hekimliğine girmiş, görece yeni bir kavramdır. Elektronik ve nükleer çalışmalarda kullanılan zirkonyum elementinin içerisine güçlendirici özellikte elementler de eklenerek diş hekimliğinde kullanıma uygun hale getirilmiştir.

Zirkonyumun diş hekimliğinde tercih edilmesinin en büyük nedeni estetik olmasıdır. Diş ve diş eti dokularına zarar vermemesi, sağlam olması gibi avantajları da vardır ancak en önemli özelliği estetik olmasıdır.

 

 

 

 

 

Zirkonyum Dişler Neden Daha Estetiktir ?

Doğal dişlerimiz ışığı bir seviyeye kadar geçirecek şeffaflıktadır. Özellikle ön dişlerimizin kesici kenarları neredeyse tamamen şeffafken, diş eti kenarları daha opaktır. Bir porselen kaplamanın doğallığı da buna bağlıdır.

Klasik metal alt yapılı porselenlerde, porselenin altında gri renkte bir metal bulunur. Bu metal tabaka ışığı geçirmez ve diş opak bir görünüme sahip olur. Bu da estetik görüntüyü olumsuz etkiler.

Zirkonyum dişler ise zirkonyum alt yapının özelliği gereği hem beyazdır hem de bir miktar ışığın geçmesine izin verir. Böylece estetik görüntü sağlanmış olur.

Zirkonyum kaplamaların da üzerinde porselen vardır. Fark alt yapıda kullanılan metal malzeme ile ortaya çıkmaktadır. Klasik metal alt yapılı porselenlerde nikel-titanyum alaşımları kullanılırken; zirkonyum alt yapılı protezlerde alt yapı metali olarak zirkonyum alaşım kullanılır.

zirkonyum kaplama dişler

Sol tarafta zirkonyum alt yapılı diş, sağda ise klasik metal alt yapılı dişler görülmektedir. Zirkonyum diler ışığı geçirme özelliği ile doğallığı sağlamaktadır.

 

 

Önemli olan bir konuya değinmek gerekir;

Bazen öyle metal alt yapılı porselenler yapılır ki en estetik kaplamalardan bile güzel ve doğal durabilir. Bazen de bir zirkonyum kaplama çok kötü görünebilir. Burada hekim-teknisyen olayı işin içine girmektedir. Hekim iyi olduğu gibi, alınan ölçüye göre dişi yapacak olan teknisyen de çok iyi olmalıdır. Aksi halde başarı elde edilemez.

zirkonyum-diş-metal-porselen-kaplama

Solda zirkonyum altyapı, sağda nikel-titanyum alt yapı görülmektedir.

 

 

 

 

Zirkonyum Dişlerin Avantajları

Zirkonyum alt yapılı porselen protezler, nikel-titanyum alt yapılı protezlere göre;

Estetiktir: Işık geçirgenliği doğal görünüme yardımcı olur.

Sağlamdır: Çiğneme kuvvetlerine karşı daha dayanıklıdır.

Isı İletkenliği Doğal Dişlere Yakındır; hassasiyete neden olmaz.

Renkleşme Yapmaz; diş eti kenarlarında metalin renginden dolayı grileşme görülmez.

Hafiftir; özellikle  uzun köprülerde önemli bir avantajdır.

Biyolojik Olarak Uyumludur; alerjik reaksiyonlara, diş eti problemlerine, metalik tatlara sebep olmaz.

zirkonyum diş kaplama porselen

Üstte nikel-titanyum alaşımlı bir porselen kaplamalı diş zirkonyum ile değiştirilmiş.(altta)

Zirkonyum Dişlerin Zararları

Zirkonyum alt yapılı porselen dişlerin kanıtlanmış bir zararı yoktur. Dokularla son derece uyumlu ve zararsız bir materyaldir. Zamanla diş etinde çekilme, kızarma, dişte veya diş etinde ağrı gibi sorunlar materyal ile değil yapım aşamalarıyla yani hekim, teknisyen ve hastanın ağız hijyeniyle ile ilgilidir.

Örneğin; sağlıksız diş eti yapısına sahip bir kişiye yapılmışsa ileride bu diş eti sorun çıkaracaktır. Bunun zirkonyumla ilgisi yoktur.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Özel sağlık sektörü sonuç olarak bir hizmet sektörü olduğundan bu işlerin belli bir fiyatı yoktur. Aynı işi bir hekim 500 Tl ücretle yaparken, bir başkası 500 € isteyebilir. Hekim, teknisyen, muhit gibi değişik faktörler zirkonyum diş fiyatlarına etki etmektedir.

Doğruluğunu teyit etmemiş olsam da, SGK ‘nın zirkonyum dişleri karşıladığı haberlerde çıkıyor ama bu konu da ayrı bir muamma. Bir çok SGK hastanesinde yapılan işler maalesef pek iç açıcı değil. Hepsi için elbette bu söylenemez, çok iyi hekimler de var. Tıpkı özelde bazı kötü hekimler olduğu gibi.

Açıkçası bu konular biraz kişisel görüşle ilgili olduğu için pek uzatmanın manası yok diyelim.

Zirkonyum Dişler Nasıl Yapılır ?

Zirkonyum kaplamalar yapılırken, işlemler klasik bir metal porselen yapımıyla neredeyse aynıdır. İşlemler kabaca şu şekildedir.

Anestezi altında diş mümkün olduğunca az aşındırılarak küçültülür.

Ölçü alınır.

Diş eti iyileşmesi isteniyorsa bir süre gerçek porselenle aynı görünümde geçici dişler kullanılır.

Ölçüye göre hazırlanan zirkonyum kaplama dişlere prova edilerek yapıştırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir